Husa česká Facebook Twitter LinkedIn

původní husa z Česka


 • Husa česká
 • Husa česká chocholatá
 • Jak určit pohlaví hus
 • Proč chovat české husy?
 • Chov husy české
 • Prodej hus
 • Napsali o české huse
 • Zachraň husu, sněz ji!
 • 

  Proč chovat české husy?

  Pozorného čtenáře těchto stránek jistě napadne otázka, proč vlastně chovat a zachraňovat české husy? Jsou malé, snášejí málo vajec... vždyť jejich chov se vůbec nemůže vyplácet! Shrňme si proto všechna za a proti. A pak zjistíte, že chov českých hus má stále smysl.

  česká husa brojlerová husa a jiná plemena hus
  snáška malá (10-20 vajec) velká (50-100 vajec)
  velikost malá střední až velká
  čistá jateční výtěžnost velká malá
  růst pomalý rychlý
  pud sezení na vejcích zachován někdy zachován, někdy nezachován
  výkrm (podmínky pro dosažení maximálního růst a maximální jateční výtěžnosti) stačí pastva, pouze pár týdnů před zabitím se může (ale nemusí) intenzivněji dokrmovat obilím nutnost dokrmovat krmivem s vysokým obsahem bílkovin a živin (nejčastěji se používají směsky obilných šrotů a sójového šrotu), jinak narostou malé husy s malým obsahem masa
  náklady na krmivo menší vyšší
  kvalita masa jemnější maso, méně tučné kvůli větší velikosti také více šlach, při intenzivním krmení (což je nutnost pro dosažení maximální jateční výtěžnosti) je maso tučné
  extenzivní chov ano ne
  celková náročnost v drobnochovu minimální nároky na chovatelské podmínky vyšší nároky na chovatelské podmínky

  Shrnutí: Pokud hledáte vhodné plemeno husy pro svůj dvůr a chcete s minimálními náklady zabezpečit maso pro svou standardně velkou českou rodinu, pak je česká husa to plemeno, které hledáte.

  Pro celou rodinu vám bude stačit odchovat několik housat od 1-2 párů českých hus (asi nebudete chtít pečenou husu na oběd každý den). Česká husa sice roste pomaleji a relativně dlouho to trvá až doroste do jateční hmotnosti, na druhou stranu za celé období výkrmu spotřebujete méně kupovaného krmiva (obilí, šroty, krmné směsky), protože základ krmení bude tvořit pastva (která je zdarma). Takže celkové náklady na chov budou nižší, a i za horších podmínek bude čistá užitkovost vyšší než u brojlerových hus či jiných plemen.

  Husa česká > Proč chovat české husy?

  Copyright © Husa česká, 2006-2024. Kopírování textů a obrázků není dovoleno. Poslední aktualizace: 01. duben 2024