Husa česká Facebook Twitter LinkedIn

původní husa z Česka


 • Husa česká
 • Husa česká chocholatá
 • Jak určit pohlaví hus
 • Proč chovat české husy?
 • Chov husy české
 • Prodej hus
 • Napsali o české huse
 • Zachraň husu, sněz ji!
 • 

  Určení pohlaví českých hus

  Jak určit pohlaví českých hus je bohužel často první úskalí začínajícího chovatele. A přitom lze pohlaví hus zjistit tak snadno a ještě k tomu na 100%.

  Obě pohlaví české husy jsou čistě bílé, a i když je samec zpravidla větší než samice, ani na velikost (nebo hmotnost) se nedá vždy spolehnout. Může se stát, že nějaký samec je třeba odstrkovaný od misky se žrádlem a pak ho velikostí i hmotností předčí kterákoliv samice.

  Při nákupu chovných hus určitě nespoléhejte na dobré slovo uznávaného a zkušeného chovatele, neboť holt, i mistr tesař se někdy utne. A pak zažijete zbytečné zklamání, když si domů odvezete 2 samice nebo 2 samce. V tom prvním případě vám alespoň zbude spousta neoplozených husích vajec do buchet. V tom druhém případě budete celý rok krmit 2 housery zcela zbytečně.

  100% určení pohlaví hus

  Husy mají penis, stejně jako všichni zástupci čeledi kachnovití (Anatidae) a také pštrosy. Všichni ostatní ptáci penis nemají. Nejlépe se české husy sexují kloakální metodou takhle: jeden člověk si v sedě položí husu hlavou dolů (mezi nohy) a břichem nahoru. Křídla jsou jištěna stehny člověka. Je vhodné pokud máte asistenta, který huse chytí nohy (aby vás nepoškrábala). Husí ocas zatlačíte směrem k jejímu hřbetu, aby byl lepší přístup ke kloace. Poté prsty obou rukou opatrně roztahujete kloaku do všech směrů. Pokud je to samec, brzo na vás vykulí svůj penis. U dospělých ptáků (starších 1 roku) je penis nezaměnitelný. U mladých ptáků do 1 roku a u housátek je penis ještě malý (nedospělý, ne zcela vyvinutý), takže třeba dávat pozor, neboť lze snadno mladý penis zaměnit s některým lalokem v kloace. U housátek je potřeba při roztahování kloaky být velice opatrný, aby jste je nezranili.

  Kloaka samce husy české
  Kloaka samce husy české

  Kloaka samice husy české
  Kloaka samice husy české

  Husa česká > Jak určit pohlaví hus

  Copyright © Husa česká, 2006-2024. Kopírování textů a obrázků není dovoleno. Poslední aktualizace: 01. duben 2024